8AHLE-175E
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
8AHLE-175E
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 175A 8.3KVAC
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Transformer Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
Current Rating (Amps) :
175A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
3.000" Dia x 15.900" L (76.20mm x 403.86mm)