55GFMSJ175E
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
55GFMSJ175E
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
5.5KV 175E DIN FUSE
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Transformer Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
65kA
Class :
Current Rating (Amps) :
175A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
2.992" Dia x 17.402" L (76.00mm x 442.00mm)