LPJ-300SPI
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
LPJ-300SPI
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 300A 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
300kA AC, 100kA DC
Class :
J
Current Rating (Amps) :
300A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
2.000" Dia x 3.380" L (50.80mm x 85.85mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
300 VDC