KLSR300.X
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
KLSR300.X
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 300A 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
RK1
Current Rating (Amps) :
300A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminals
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.594" Dia x 11.626" L (65.90mm x 295.30mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
300 VDC