L60S800.X
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
L60S800.X
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 800A 600VAC CYLINDR
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
800A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.500" Dia x 3.032" L (63.50mm x 77.00mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC