250NHM2B-690
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
250NHM2B-690
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SQUARE 250A 690VAC RECT
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
120kA
Class :
NH
Current Rating (Amps) :
250A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
2.953" L x 2.362" W x 2.480" H (75.00mm x 60.00mm x 63.00mm)
Voltage Rating - AC :
690 VAC