PSR030DS0200Z
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
PSR030DS0200Z
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SQUARE 200A 700VAC/600VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CCC, CE, cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 150kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
200A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.866" L x 1.693" W x 1.929" H (47.40mm x 43.00mm x 49.00mm)
Voltage Rating - AC :
700 VAC
Voltage Rating - DC :
600 VDC