F38B125V60A
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
F38B125V60A
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
MILITARY MIL-F-15160/38
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Class :
Current Rating (Amps) :
60A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5AG, 10mm x 38.1mm
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC :
125 VAC