160NHM1B-690
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
160NHM1B-690
Description:
FUSE SQUARE 160A 690VAC RECT
Manufacturer :
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
120kA
Current Rating (Amps) :
160A
Features :
Indicating
Size / Dimension :
2.953" L x 2.047" W x 2.165" H (75.00mm x 52.00mm x 55.00mm)
Voltage Rating - AC :
690 VAC