FWK-10A20F
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
FWK-10A20F
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 750VAC/VDC
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
45kA
Class :
Current Rating (Amps) :
10A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.807" Dia x 5.000" L (20.50mm x 127.00mm)
Voltage Rating - AC :
750 VAC
Voltage Rating - DC :
750 VDC