F62C500V60A
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
F62C500V60A
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
MILITARY MIL-F-15160/62
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Class :
Current Rating (Amps) :
60A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.813" Dia x 3.000" L (20.64mm x 76.20mm)
Voltage Rating - AC :
500 VAC