L17T1000V
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
L17T1000V
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 1KA 170VDC CYLINDR
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Telecom
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
1kA
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.000" Dia x 1.157" L (25.40mm x 29.40mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
170 VDC