BK/JJS-175
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
BK/JJS-175
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 175A 600VAC CYLINDR
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA
Class :
T
Current Rating (Amps) :
175A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.660" L x 0.880" W (42.16mm x 22.35mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC