L75QS175.V
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
L75QS175.V
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
750VDC HIGHSPEED SEMICONDUCTOR F
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
Current Rating (Amps) :
175A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.218" Dia x 2.875" L (30.94mm x 73.03mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
750 VDC