XEV20-100
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
XEV20-100
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
20MM EV FUSE
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
20kA
Class :
Current Rating (Amps) :
100A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.787" Dia x 1.575" L (20.00mm x 40.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500 VDC