0AKK-K300-BA
Manufacturer:
Bel Fuse, Inc.
Part Number:
0AKK-K300-BA
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE 300A 1000V STUD MNT
Manufacturer :
Bel Fuse, Inc.
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
Current Rating (Amps) :
300A
Features :
Fuse Type :
Rectangular
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.913" L x 1.772" W x 0.996" H (74.00mm x 45.00mm x 25.30mm)