16NHM000B-690
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
16NHM000B-690
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SQUARE 16A 690VAC RECT
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
120kA
Class :
NH
Current Rating (Amps) :
16A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
2.126" L x 0.827" W x 1.693" H (54.00mm x 21.00mm x 43.00mm)
Voltage Rating - AC :
690 VAC