L25S040.T
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
L25S040.T
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 40A 250VAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
40A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.811" Dia x 1.626" L (20.60mm x 41.30mm)
Voltage Rating - AC :
250 VAC
Voltage Rating - DC :
250 VDC