160NH0AR-6
Manufacturer:
Altech Corporation
Part Number:
160NH0AR-6
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SQUARE 160A 660VAC RECT
Manufacturer :
Altech Corporation
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Class :
NH
Current Rating (Amps) :
160A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
2.559" L x 1.654" W x 1.142" H (65.00mm x 42.00mm x 29.00mm)
Voltage Rating - AC :
660 VAC