FRS-R-20ID
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
FRS-R-20ID
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 20A 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
RK5
Current Rating (Amps) :
20A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.810" Dia x 5.00" L (20.57mm x 127.00mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
300 VDC