FWA-25A10F
Part Number:
FWA-25A10F
Description:
FUSE CRTRDGE 25A 150VAC/VDC 5AG
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
25A
Package / Case :
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension :
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC :
150 VAC
Voltage Rating - DC :
150 VDC