LSRK060.T
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LSRK060.T
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, QPL, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
RK1
Current Rating (Amps) :
60A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
1.063" Dia x 5.500" L (27.00mm x 139.70mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
300 VDC