JLLN060.TXV
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
JLLN060.TXV
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 60A 300VAC/160VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
T
Current Rating (Amps) :
60A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial Bend Cylinder
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.563" Dia x 0.874" L (14.30mm x 22.20mm)
Voltage Rating - AC :
300 VAC
Voltage Rating - DC :
160 VDC