FRN-R-60ID
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
FRN-R-60ID
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 60A 250VAC/125VDC
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
RK5
Current Rating (Amps) :
60A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.810" Dia x 3.00" L (20.57mm x 76.20mm)
Voltage Rating - AC :
250 VAC
Voltage Rating - DC :
125 VDC