LSRK.200T
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LSRK.200T
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 200MA 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, QPL, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
RK1
Current Rating (Amps) :
200mA
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
300 VDC