KLKR.200TS
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
KLKR.200TS
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 200MA 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Motor Protection
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
CC
Current Rating (Amps) :
200mA
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
300 VDC