IDSR045.T
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
IDSR045.T
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 45A 600VAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
RK5
Current Rating (Amps) :
45A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Alarm Indicating
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
1.063" Dia x 5.500" L (27.00mm x 139.70mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
600 VDC