0AKNBK175-BB
Manufacturer:
Bel Fuse, Inc.
Part Number:
0AKNBK175-BB
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE 175A 500V STUD MNT
Manufacturer :
Bel Fuse, Inc.
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
Current Rating (Amps) :
175A
Features :
Fuse Type :
Rectangular
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
1.929" L x 0.866" W x 0.984" H (49.00mm x 22.00mm x 25.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500 VDC