KLKD.200T
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
KLKD.200T
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 200MA 600VAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA AC, 50kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
200mA
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
600 VDC