L15S003.T
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
L15S003.T
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 3A 150VAC/VDC 5AG
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA AC, 20kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
3A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC :
150 VAC
Voltage Rating - DC :
150 VDC