0259.250TX913
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
0259.250TX913
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE BRD MNT 250MA 125VAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Hazardous Locations
Approval Agency :
Baseefa, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 300A DC
Class :
Current Rating (Amps) :
250mA
Features :
Intrinsically Safe
Fuse Type :
Board Mount
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Package / Case :
Radial, Can, Horizontal
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.315" Dia x 0.512" L (8.00mm x 13.00mm)
Voltage Rating - AC :
125 VAC
Voltage Rating - DC :
125 VDC