0FLU.440M
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
0FLU.440M
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 440MA 1KVAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Multi-Meters
Approval Agency :
CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Class :
Current Rating (Amps) :
440mA
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.406" Dia x 1.375" L (10.31mm x 34.93mm)