048101.5VXL
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
048101.5VXL
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE INDICATING 1.5A 125VAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Telecom
Approval Agency :
CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
300A
Class :
Current Rating (Amps) :
1.5A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Indicating Fuse
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Alarm Indicator
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.665" L x 0.228" W x 0.772" H (16.90mm x 5.80mm x 19.60mm)
Voltage Rating - AC :
125 VAC
Voltage Rating - DC :
125 VDC