AHC-V-200-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
AHC-V-200-R
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE 600V 3AB AXIAL 200MA
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Class :
Current Rating (Amps) :
200mA
Features :
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
600 VDC