BK1-AHC-15-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
BK1-AHC-15-R
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE 3AB 500V 15A
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Class :
Current Rating (Amps) :
1.5A
Features :
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC