PSR072FS0800Z
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
PSR072FS0800Z
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSES POWR-SPEED
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA AC, 150kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
800A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.953" L x 2.362" W x 2.598" H (75.00mm x 60.00mm x 66.00mm)
Voltage Rating - AC :
1.2 kVAC
Voltage Rating - DC :
900 VDC