PSX1XLFL0400X
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
PSX1XLFL0400X
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SEMI 1500VDC 1XL SIZE 400A
In Stock:
1
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA
Class :
Current Rating (Amps) :
400A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Rectangular
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
4.988" L x 2.028" W x 2.264" H (126.70mm x 51.50mm x 57.50mm)