LPJ-175SP
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
LPJ-175SP
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 175A 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
300kA AC, 100kA DC
Class :
J
Current Rating (Amps) :
175A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
1.500" Dia x 3.000" L (38.10mm x 76.20mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
300 VDC