PSR071FS0200Z
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
PSR071FS0200Z
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SQUARE 200A 1.3KVAC/1KVDC
In Stock:
1
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CCC, CE, cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA AC, 150kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
200A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.913" L x 2.028" W x 2.264" H (74.00mm x 51.50mm x 57.50mm)