JLLS040.T
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
JLLS040.T
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 40A 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA
Class :
T
Current Rating (Amps) :
40A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.000" Dia x 1.563" L (25.40mm x 39.70mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
300 VDC