1206SFV3.50FM/065-2
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
1206SFV3.50FM/065-2
Category:
Fuses
Description:
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 65VDC 1206
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Fuses
Approval Agency :
UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
2.6
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.126" L x 0.067" W x 0.048" H (3.20mm x 1.70mm x 1.23mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
65 V