2410SFV0.50FM/125-2
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
2410SFV0.50FM/125-2
Category:
Fuses
Description:
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 125VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Fuses
Approval Agency :
UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.1
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2410 (6125 Metric)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V