0298150.ZXEH-LT
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
0298150.ZXEH-LT
Category:
Fuses
Description:
FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
2kA
Color :
Current Rating (Amps) :
150 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
59000
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Auto Link
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
2.700" L x 0.750" W x 0.390" H (68.58mm x 19.05mm x 9.90mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V