BK/S520-V-12.5-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
BK/S520-V-12.5-R
Category:
Fuses
Description:
FUSE CERAMIC 12.5A 420VAC 5X20MM
In Stock:
100
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fuses
Approval Agency :
TUV, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
300A
Color :
Current Rating (Amps) :
12.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
160
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.831" L (6.00mm x 21.10mm)
Voltage Rating - AC :
420 V