BK-S505H-V-6.3-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
BK-S505H-V-6.3-R
Category:
Fuses
Description:
FUSE CERM 6.3A 600VAC 400VDC
In Stock:
179
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fuses
Approval Agency :
cULus, PSE/JET
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
6.3 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
111.4
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
400 V