TR-1350HV1-25-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
TR-1350HV1-25-R
Category:
Fuses
Description:
FUSE BRD MNT 1.25A 350VAC 600VDC
In Stock:
989
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.25 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.95
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, Square End Block
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.520" L x 0.199" W x 0.199" H (13.20mm x 5.05mm x 5.05mm)
Voltage Rating - AC :
350 V
Voltage Rating - DC :
600 V