SF-2410FPA315W-2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
SF-2410FPA315W-2
Category:
Fuses
Description:
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VDC 2410
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Fuses
Approval Agency :
cUL, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
2.2
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2410 (6125 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
125 V