ST5R004B
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
ST5R004B
Category:
Inrush Current Limiters (ICL)
Description:
ICL 5 OHM 20% 4A 15.24MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Inrush Current Limiters (ICL)
Approval Agency :
Current - Steady State Max :
4 A
Diameter :
0.600" (15.24mm)
Lead Spacing :
0.300" (7.62mm)
Product Status :
Obsolete
R @ 25°C :
5 Ohms
R @ Current :
170 mOhms
Tolerance :
±20%