PTCCL05H900EBC
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
PTCCL05H900EBC
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
90 mA
Current - Max :
Current - Trip (It) :
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Size / Dimension :
0.197" Dia x 0.157" T (5.00mm x 4.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
60V