1210L150/12WR
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
1210L150/12WR
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 12V 1.5A 1210
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.5 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
3 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric), Concave
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
110 mOhms
Size / Dimension :
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Thickness (Max) :
0.042" (1.07mm)
Time to Trip :
300 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
12V